Dieta i jej wpływ na naukę

Demencja (pogorszenie sprawności umysłowej) jest siódmą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, dotyka ona około 55 milionów ludzi. Najczęstszą przyczyną demencji jest choroba Alzheimera. Obecne metody leczenia farmakologicznego Alzheimera i otępienia okazują się nie do końca skuteczne, dlatego szuka się również niefarmakologicznych rozwiązań łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych, które jest stanem pośrednim między prawidłową sprawnością umysłową, a demencją i charakteryzuje się zauważalnym spadkiem zdolności poznawczych.

Obecne badania wskazują na korzystne działanie trzech diet, taki jak:

  • Dieta śródziemnomorska
  • Dieta ketogeniczna
  • Dieta Mind

Dieta Śródziemnomorska

Dieta Śródziemnomorska to wzorzec żywieniowy, który jest powszechny w krajach graniczących z Morzem Śródziemnym i charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, w tym owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów i nasion oraz produktów pełnoziarnistych. Oliwa z oliwek jest tam głównym stosowanym tłuszczem obficie dodawanym do sałatek i posiłków. Ryby oraz czerwone wino są spożywane w umiarkowanych ilościach, natomiast czerwone mięso, słodycze i wysoko przetworzona żywność są spożywane rzadko. Randomizowane kontrolowane badania kliniczne wykazały, że dieta śródziemnomorska spowalnia tempo pogarszania się funkcji poznawczych, poprawia pamięć epizodyczną (pamięć ludzka odpowiedzialna za przechowywanie informacji o zdarzeniach, w których dana osoba brała udział), zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Wiadomo, że stres oksydacyjny i stany zapalne wywierają znaczący szkodliwy wpływ na pogorszenie funkcji poznawczych i starzenie się mózgu. Bioaktywne składniki tej diety, w tym związki fenolowe, zmniejszają zapalenie nerwów w wyniku działania przeciwutleniającego. Dzięki spożyciu dużej ilości warzyw oraz produktów zawierających witaminę A i β-karoten zaobserwowano mniejszą akumulację blaszek amyloidowych w mózgu, które prowadzą do zaburzeń pracy neuroprzekaźników w  układzie nerwowym. Ciekawostką jest to, że szkodliwe białko-amyloid w świetle nowszych badań rozpoczyna odkładać się już na wczesnym etapie dorosłości, a nie jak do tej pory sądzono tylko w wieku starczym. Ponadto wykazano, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej jest również skorelowane ze zmniejszonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, dyslipidemii i zespołu metabolicznego, które są  związane z ryzykiem wystąpienia demencji i chorobą Alzheimera.

Dieta Mind

Inną obiecującą dietą w profilaktyce demencji jest dieta MIND, która łączy w sobie założenia diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Spośród tych diet wyróżnia ją spożywanie większej ilości zielonoliściastych warzyw, typu szpinak, sałata, jarmuż itp., produktów o dużej zawartości antyoksydantów oraz orzechów. W diecie tej można wyróżnić 10 zalecanych produktów: warzywa zielonoliściaste, inne warzywa, orzechy, owoce jagodowe, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwa z oliwek, wino oraz 5 produktów, które należy wykluczyć: czerwone mięso, masło i margarynę, ser żółty, ciasta i słodycze,produkty smażone i typu fast food. Głównym celem diety MIND jest zapobieganie demencji poprzez modulację czynników sercowo-naczyniowych i zwiększoną neuroprotekcję poprzez składniki przeciwutleniające i przeciwzapalne. Badania nad dietą MIND w zapobieganiu demencji są zgodne co do tego, że ścisłe przestrzeganie diety MIND wiąże się z lepszym samopoczuciem psychicznym i mniejszą częstotliwością występowania demencji.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to kolejne podejście dietetyczne, które zostało skorelowane z powolniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych u pacjentów z demencją. Takim pacjentom często  towarzyszy upośledzony metabolizm glukozy.  Dieta ta jest wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Istnieją różne rodzaje diety ketogenicznej z innymi poziomami ketozy, która ogranicza produkcję węglowodanów i przyspiesza produkcję ketonów. Mózg wykorzystuje takie ketony jako alternatywne źródło energii, kiedy glukoza nie jest dostępna. Dieta keto jest stosowana przede wszystkim przez pacjentów z padaczką lekooporną, ale ma również korzystne działanie w zapobieganiu upośledzenia funkcji poznawczych. Jednak w porównaniu z dietą śródziemnomorską nie jest ona dla każdego, może być niebezpieczna dla pacjentów z nieprawidłowym metabolizmem lipidów, miażdżycą, wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozą, kamicą nerkową i niewydolnością nerek. W takich przypadkach powinna być ona odpowiednio zbilansowana przez specjalistę. Aby uzyskać efekt terapeutyczny można również połączyć dwie diety (ketogeniczną oraz śródziemnomorską) przez co otrzymuje się dietę śródziemnomorsko-ketogeniczną, wyróżnia ją wysokie spożycie warzyw i owoców z ograniczonym spożyciem węglowodanów, a ilość tłuszczu i białka jest zwiększona do takiego stopnia, aby ​​osiągnąć łagodną ketozę1.

Co z dziećmi i młodzieżą?

Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych, które wiążą otyłość u dzieci i młodzieży z mniejszą objętością istoty szarej i istoty białej mózgu w obszarach związanych z kontrolą poznawczą i uczeniem się w porównaniu z dziećmi i młodzieżą o prawidłowej masie ciała. Sugeruje to bezpośredni związek pomiędzy otyłością, a zmniejszonymi zdolnościami poznawczymi. Potwierdzają to badania przeprowadzane na modelach zwierzęcych, które wykazały, że dieta wysokoenergetyczna zawierająca tłuszcze nasycone i cukry proste  zmniejsza zawartość czynników neurotroficznych i neuroendokrynnych zaangażowanych w uczenie się i pamięć. Natomiast dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i mikroelementy powoduje zwiększenie ich ilości. Skład diety może wpływać na  osiągnięcia szkolne. Kontrolowana interwencja dotycząca zdrowych posiłków szkolnych w u ponad 80 000 dzieci doprowadziła do poprawy osiągnięć w matematyce, języku angielskim i przedmiotach ścisłych. Promocja zdrowszego jedzenia w szkole w porze lunchu i zmiany w szkolnym środowisku stołowym w ciągu 12 tygodni poprawiły zachowanie dzieci w wieku przedszkolnym podczas wykonywania zadań w porównaniu z grupą kontrolną. 

Dzieci z otyłością wykazują również większą impulsywność i nieuwagę oraz niższą wrażliwość na nagrody, samoregulację i elastyczność poznawczą w porównaniu z ich rówieśnikami o prawidłowej masie ciała. Interwencje związane ze stylem życia w celu kontrolowania masy ciała mogą pozytywnie wpływać na czynniki neurokognitywne wymagane do kontrolowania przyjmowania pokarmu2. Randomizowane kontrolowane badanie przeprowadzone na 44 dzieciach (w wieku od 8 do 14 lat) z otyłością lub nadwagą sugerowało, że specjalna terapia polegająca na nauce samoregulacji poprawiła utrzymanie utraty wagi w porównaniu z grupą kontrolną3. Wyniki innego randomizowanego, kontrolowanego programu leczenia nadwagi z udziałem 62 dzieci (średni wiek 10,3 ± 1,1 roku) wykazały poprawę umiejętności rozwiązywania problemów po sześciomiesięcznej interwencji4.


Podsumowanie

Dieta może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu i opóźnianiu procesów związanych z upośledzeniem funkcji poznawczych i demencją. Odpowiednia, zbilansowana dieta może przyczynić się do poprawy jakości życia oraz pamięci zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.


Literatura przedmiotu

[1] Liu X., Morris M., Dhana K., Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay (MIND) Study: Rationale, Design and Baseline Characteristics of a Randomized Control Trial of the MIND Diet on Cognitive Decline, Contemp Clin Trials. Author manuscript; available in PMC 2022 Mar 1
[2] Anne Martin A., Booth,J., Laird Y., Physical activity, diet and other behavioural interventions for improving cognition and school achievement in children and adolescents with obesity or overweight, Cochrane Database Syst Rev. 2018
[3] Verbeken S., Braet C.,Goossens L., Executive function training with game elements for obese children: a novel treatment to enhance self-regulatory abilities for weight-control, Behaviour Research and Therapy Volume 51, Issue 6, June 2013, Pages 290-299
[4] Epstein, L. H., Paluch, R. A., Gordy, C. C., Problem solving in the treatment of childhood obesity.,Journal of Consulting and Clinical Psychology, 68(4), 717–721, 2000